ריביות

ריביות בשוק הישראלי והעולמי

תחום ההלוואות הוא תחום פופולארי ביותר בישראל ובעולם כולו.

בשנים האחרונות נושא ההלוואות צבר תאוצה רבה, ורוב רובם של האוכלוסייה בארץ ובעולם לקחה הלוואה לפחות בפעם בחייה. תחום ההלוואות מאפשר לאנשים לקנות את המוצרים עליהם תמיד חלמו, להקים את העסק לו ייחלו או לקנות את הדירה בה הם רוצים להתגורר. תחום זה של ההלוואות נשמע אטרקטיבי ביותר אך רבים לא חושבים על הנגזרות הרבות הנלוות לתחום זה של ההלוואות. נגזרת משמעותית ביותר מתחום ההלוואות היא הריביות בהלוואות.

מה היא ריבית ואיך זה עובד

ריביות בהלוואות הן למעשה הכספים המצטברים לכל הלוואה שנלקחת עם הזמן. הריביות בהלוואות למעשה מספקות לחברת האשראי או הבנק, המספקים לאדם הפשוט הלוואה, את הכדאיות שבנתינת הלוואה זו. הריביות בהלוואות משתנות מאוד בין נותני ההלוואה השונים, ובתור צרכנים עלינו לעשות סקר שוק מקיף לפני לקיחת ההלוואה.

ריביות בהלוואות עשויות להרתיע את לוקח הלוואה. התחושה כי הבנק מעוניין גם הוא שתיקח את ההלוואה המיוחלת מעלה ספק מאוד גדול בנוגע לכדאיות לקיחת ההלוואה. אמנם, הבנקים מרוויחים מכך שאנו לוקחים הלוואת מהם, אך אל לנו לשכוח כי שני לשני הצדדים בסופו של דבר ישנו אינטרס בלקיחת ההלוואה. אמנם הבנק מרוויח ממך, אך גם אתה תוכל להקים את החנות שתמיד רצית או לקנות את בית החלומות שלך. לכן, אין צורך ברתיעה מכך שחברות האשראי והבנקים משתמשים בריביות בהלוואות על מנת לספק כל סוג של הלוואה.

גובה הלוואה, תקופת זמן והחזר חודשי

הריביות בהלוואות משתנות בצורה משמעותית לפי גובה ההלוואה אותה האדם לוקח. כך לדוגמא, בהלוואות מידיות בסכומים קטנים הבנק ייקח ריביות גבוהות ביותר על מנת להרוויח את הנתח המקסימלי מלקיחת הלוואה שכזו. חשוב לזכור כי הלוואת קטנות ומידיות מוחזרות על ידי לקוח ההלוואה אחרי פרק זמן קצר יחסית ולכן הבנקים דואגים לכך שיוכלו להרוויח מהלוואה שכזו.

לרוב אין אנו שמים לב לכך כי סכום הרביות בהלוואות שכאלה הוא גבוה יחסית מאחר שאנו מתעסקים בסכומי כסף נמוכים. בשונה מהלוואת בסכומים נמוכים, הלוואת בסכומים גבוהים מקבלות הטבות מהבנקים ומחברות האשראי ולרוב הריביות בהלוואות שכאלה הינן יחסית נמוכות. הלוואות גדולות כמו לקיחת משכנתא לצורך קניית בית חדש מוחזרות במשך עשרות שנים. לכן, הבנקים מאפשרים ללקוח ההלוואה ריביות נמוכות יחסית בהחזרתה ורווחי הבנק לא נפגעים מכך.

חישוב ריבית שנתית וקבלת מידע נוסף

תחום הריביות בהלוואות יכול להיות מסובך להרבה אנשים שאינם מומחים בנושאי כלכלה וניהול כספי. אך חשוב לציין כי רוב המידע לגבי ריביות בהלוואות מצוי כיום באינטרנט והינו זמין לכל רוכב הלוואה באשר הוא. אנו ממליצים כי ראוי שתחשבו ותעמיקו בנושא הריביות בהלוואות, שמא תופתעו לגלות על הריביות הגבוהות שאתם צריכים לשלם לחברת האשראי או לבנק שמימן לכם את ההלוואה. ריביות שעלולות להיות גבוהות הרבה יותר מהממוצע להלוואות בסכום הכסף אותו ביקשתם לקבל.