ייעוץ הלוואה והשקעה

יועצי הלוואות והשקעות –  למה זה טוב?

יועץ הלוואות מצליח ניחן בשלל יכולות: החל מניתוח אנליטי ועד למיומנויות בשירות לקוחות על מנת לסייע ללקוח להשיג את מטרותיו הפיננסיות. עבודה בתור יועץ הלוואות מצריכה ידע בכלכלה, בעסקים וכמובן חייבת לכלול תעודות רישיון לעבודה. היות ויועצי הלוואות מחזיקים בחלק חשוב מחיי הלקוח בידיהם – הם מחויבים להתנהל ברמה מקצועית ביותר ואחראית תוך עמידה בכל הסטנדרטים המקובלים.

התנהלות אל מול הלקוח

אחת מחובותיו הראשונות של יועץ היא בדיון עם הלקוח בדבר מטרותיו הפיננסיות, ומתן הסבר אודות פרטים טכניים ופיננסיים לגבי האפשרויות שעומדות בפניו (מלבד הלוואה). הסברים אלו כוללים סקירה אודות סוגי השקעות שונים ופירוט כיצד בחירה בכל סוג יכול להיטיב להרע עם הלקוח. יועצי השקעות מסייעים ללקוחותיהם לנקוט בגישות אגרסיביות יותר בכל הנוגע לסיכונים ולאופי ההשקעות שלהם. היועץ חייב לקחת בחשבון את מטרות הלקוח, הן לטווח הזמן הקרוב והן לטווח הזמן הארוך (וכן את הסטטוס המשפחתי שלו, את גילו, את מקום עבודתו ואת רמת הכנסתו).

השכלה גבוהה בכמה המובנים

בתחום הייעוץ הפיננסי, ובכלל זה ייעוץ הלוואות, ניכר כי תואר אקדמי אינו תנאי הכרחי להשתלבות בשוק זה. למעשה, קורסים ללימודי ייעוץ השקעות נחשבים כיום למבוקשים מאוד, ומקומות רבים מציעים השתלמויות שונות במחירים שונים. אין ספק כי לימוד תואר אקדמאי בתחום הכלכלה ובתחום מנהל העסקים יתרום בצורה ניכרת לבחינת מועמדותו של יועץ ההשקעות העתידי במקומות העבודה השונים, אולם גם הקורסים השונים בתחום מבטיחים שלל כלים ואפשרויות השתלבות בעולם הפיננסים והבנקאות. חשוב לציין כי כל יועץ השקעות מחויב לעבור את הבחינות של הרשות לניירות ערך, ולצורך זה נדרש ידע מקצועי נרחב בתחום.

מקומות עבודה, שכר ותנאים

ניכר כי קיים ביקוש רב ליועצי השקעות במשק. הן חברות ציבוריות והן חברות פרטיות תרות אחר יועצי השקעות כל העת, ועל כן מקצוע זה נחשב לאחד המבוקשים במשק (בייחוד בתחומי ההלוואות וההשקעות). אין ספק כי יועצי השקעות רבים שואפים להתקבל לעבודה באחד מהבנקים הגדולים, שכן מקומות אלה מאפשרים סביבת עבודה יציבה תוך התנסות בכלל התחומים הפיננסיים הרלוונטיים. מלבד הבנק, קיימות חברות פרטיות רבות לייעוץ השקעות, אשר לעתים מציעות סכומי כסף גדולים יותר לעובדיהם מאשר הבנקים, ואין ספק כי תנאי העבודה בהן מהווים מוקד משיכה עבור עובדים רבים.

השקעה מיידית גוררת הלוואה כאשר השכר הוא פחות מ – 8,000

השכר הממוצע ליועץ השקעות מתחיל הנו כ-8,000 שח לחודש. וליועץ הלוואות 7,000 מובן כי שכר זה תלוי בכמות השעות של העובד וכן במקום העבודה שלו. ניכר כי הבנקים שומרים על יציבות שכר פיננסית, מבחינת מדרגות השכר, עבור כלל עובדיהם. לעומת זאת, ניתן למצוא בחברות פרטיות רבות הבדלי שכר משמעותיים (יכולים להגיע להפרש של מספר אלפים). יועץ השקעות בעל וותק מרוויח בממוצע כ-12,000 ₪ בחודש. חשוב לזכור שיועץ ההשקעות מחויב לתשלומי מס קבועים על-פי החוק ואין הוא יכול מבחינה אתית לנצל את מעמדו המקצועי על מנת לשפר את מצבו הפיננסי, בייחוד באמצעות הלוואות פסולות.

אתיקה מקצועית

על-פי תקנות החוק, יועצי הלוואות כמו השקעות כפופים לחוקים אתיים נוקשים על מנת להבטיח מתן ייעוץ מקצועי ונטול אינטרסים אישיים. למעשה, בכל מתן ייעוץ אודות השקעות (אין לכלול בכלל זה הלוואות) – על היועץ לוודא כי טובתו הפיננסית של הלקוח מוצבת מעל הכל (וזאת תוך חשיפה של כל המידע הרלוונטי אודות ההשקעה, הסרת קונפליקטים פנימיים או חיצוניים הנוגעים לאינטרס הפיננסי וכן הצהרה בדבר כל קבלת הטבה מצד חברות בעלות אינטרס). כל אלה יבטיחו יצירת יחסי אמון בין הלקוח לבין היועץ, כך שהלקוח יהיה בטוח בהשקעות ובהלוואות שהוא מבצע.